Jakie kwiaty na urodziny

Jakie kwiaty na urodziny

2020-12-15

Do prezentu na urodziny, czy to alkoholu czy innego często kupujemy kwiaty. Warto wiedzieć, jakie kwiaty na urodziny warto wybierać, a jakich się wystrzegać, gdyż będą pewnym faux pas. Niewątpliwie czerwone róże są świetnym wyborem dla ukochanej osoby, ale już niekoniecznie koleżanki z pracy. Wiele osób traktuje róże jako ponadczasowy wybór zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jest to słuszne, wszak mamy wiele odmian i kolorów. Jakie kwiaty jeszcze warto wybierać i jakie jest znaczenie kolorów?

Jakie kwiaty na urodziny? O znaczeniu kolorów słów kilka

Najbardziej bezpiecznym wyborem na urodziny będą róże herbaciane lub różowe. Zwykle wybiera się albo nieparzystą liczbę kwiatów albo też tyle kwiatów ile lat liczy sobie solenizant lub solenizantka. Żółte kwiaty symbolizują zazdrość bądź też zdradę, dlatego np. żonkile można podarować komuś bliskiemu, kto nie jest przesądny i nie posądzi o złe intencje. Niewątpliwie te kwiaty są świetnym wyborem dla solenizantów urodzonych wiosną i kojarzą się z Wielkanocą. Zatem jeżeli bliska osoba ma w tym okresie urodziny, to można je podarować. Mamy wszak nie tylko te żółte, ale również z białymi płatkami i jedynie żółtym środkiem. Dla koleżanki, kolegi, kogoś z rodziny można wybrać bukiet stworzony z tulipanów. To bardzo uniwersalne kwiaty, a kolorów mamy tu bardzo wiele. Kiedyś szefostwu na uroczystości, a także pracownikom wręczało się goździki. Kojarzą się one z Dniem kobiet w PRL-u kiedy to panie dostawały rajstopy i goździk właśnie. Niemniej jednak te kwiaty powracają do łask i warto wiedzieć, że goździk jest symbolem wdzięczności, zatem były i są wybierane nie bez powodu. Do skomponowania urodzinowego bukietu będą odpowiednie także frezje, które zachwycają pięknymi rozłożystymi kwiatami. Na urodziny możemy wręczyć również bukiet z lilii czy zdecydować się na pełne drobnych płatków gerbery.

Jakich kwiatów nie wybieramy na urodziny?

Są takie kwiaty, które kojarzą się z uroczystościami żałobnymi. Dlatego na urodziny nie wybieramy kalii ani chryzantem, które ewidentnie zarezerwowane są na te uroczystości. Wręczenie takich kwiatów będzie więcej niż nietaktem. Ponadto nie można wybierać kwiatów fioletowych, które także kojarzą się z żałobą. Na urodziny nie przychodzimy również z kwiatami w doniczkach, a tym bardziej celofanie, bo to również jest źle widziane.

Kwiaty można wręczyć w oryginalnym flower box, czyli kwiatowym pudełku, co jest swoistą nowością od kilku lat. Dobrze będzie się prezentował również bukiet w wiklinowym koszu. Taka kompozycja będzie odpowiednia dla osób starszych. Można postawić także na klasyczny bukiet z żywym przybraniem z dekoracyjnych liści, bo jak już wspomnieliśmy obecnie odchodzi się od stosowania celofanu. Wręczając bukiet należy przełożyć go z lewej ręki do prawej po złożeniu życzeń. Tego wymaga savoir vivre. Dzięki naszym wskazówkom na pewno nie popełnisz żadnej gafy niezależnie do kogo wybierasz się na urodziny. Jeśli chcesz wybrać inne kwiaty, zawsze możesz o pomoc poprosić florystę, który na dobieraniu odpowiednich kompozycji zna się najlepiej.